Geleceğin Trendleri

Eğer perakende sektöründe çalışıyorsanız, işinizde son 10-15  senedir heyecan verici gelişimlerin yaşandığı oldukça dinamik bir sektördesiniz demektir. E-ticaretin ilk başladığı yaklaşık 15 sene öncesinden bu yana olan değişimin hızı, tüm geleneksel yöntemlerin yeniden yazılacağı oldukça değişime açık bir  geleceğin de müjdesidir.

Başlıca 3 mega trend de birleşiyor konunun uzmanları; Teknoloji, Globalleşme ve bunların sonucunda gelen Tüketici gücünün artışı

Teknoloji

15 sene once sadece altenatif bir satış kanalı olarak ortaya çıkan e ticaret, günümüzde bu rolünden çok daha fazlasını üstlenmektedir. Teknoloji müşterilerle birebir iletişim kurulmasını sağlamanın yanısıra satılan ürünlerin dünyanın neresinde olursa olsun takibini de kolaylaştırmaktadır. Ve daha da önemlisi dünyanın herhangi bir yerindeki müşteri nerden olursa olsun alışveriş yapıp, evine teslim edilmesini yine teknoloji vasıtasıyla sağlamaktadır.

Bunun yakın gelecekteki yansıması,akıllı bileklikler ve akıllı saatler üzerinden yapılacak çok daha kolaylaşacak ödemelerden tutun da “Eşyaların Interneti”(IoT) adı verilen birbirine entegre cihazlar sisteminde satın aldığı anda deneyimini paylaşan ve başkalarınıon deneyimlerinden yararlanabilen bir geleceğe doğru hızlı adımlarla gidiyoruz.

Globalleşme

2,2 milyarı aşan adetlerde akıllı telefon ve tabletlerin uluslarası gönderiyle teslim edildiği 2015 sonrasında internet alışverişi ülkelerin fiziki sınırlarını yıkmış gözüküyor.

Bu durum artık rekabet ve rakip tanımını çok daha geniş almasını gerektiriyor perakende sektörü  yönetimlerinin. Aynı ürüne çok daha avantajlı fiyatla ulaşabilen dahası küçük bir farkla kullanacağı yere kadar teslim ettirebilen tüketiciler, her zamankinden daha fazla marka ve perakendeci sadakatinden uzaklaşıyor. Yeni bir akım olarak ortaya çıkan, hem yeni hem de kulanılmış ürünlerini satışa çıkartabilen imkanı veren Letgo ya da Gittigidiyor gibi mobil seçeneklerle, perakendecilerin klasik rakip tanımına artık özel şahıslarda dahil olmak durumunda kalıyor!

1,5 milyarı aşan Facebook kullanıcısı, Skype ve Instagram ın 300 Milyon kulanıcısı, ve Twitter ın 280 milyonun üzerindeki kullanıcısının satın alma kararını etkileyebilme şansı olan kendi deneyimlerini paylaştığı ortamlar, akıllı müşterinin bir ürünü satın almadan once ilk ziyaret ettiği yerlerin başında geliyor.. Sosyal medya ve akıllı cihazların kullanımındaki artışa parallel olarak globalleşen perakende de her zamankinden daha amansız bir savaş başlayacaktır.

 

Tüketici gücünün artışı

Global seçim şansı ve teknolojinin elele vermesiyle kaçınılmaz olarak ipler tüketicinin eline geçecektir.

1960 lara baktığımızda üreticide olan güç, neyi, hangi miktarda ve hangi dağıtım kanalında alabileceğimizi dikte ederken, 90’lar ve 2000’lerde yerini hemen her mahalle de karşılaştığımız zincir mağazacılık yapan perakendecilere bıraktı.Satın alma ve birleşmelerle daha az sayıda üretici ile çalışan çok lokasyonlu perakendeci, giderek büyümenin değişimde yavaş kalınması ve müşteri teklifinde az çeşitlilik gibi negatif etkilerle boğuşmak durumunda kaldı.

Elinde akıllı telefonu ve sosya medya paylaşımlarına erişimiyle donanan günümüz tüketicisi, artık istediği ürünü istediği miktarda ve daha da önemlisi istediği fiyattan almak için yeterli güce sahip. Teknolojide ki son 10 yılın hızını bir sonraki 10 yılda da gözlemlersek, perakende için gelecek çok daha renkli geçeceğe benziyor ( 🙂 )!!!

retail